Egy jó szakma felér egy diplomával
Szakképzés határon innen és túl

MISKOLC

Miškolc je štvrté najväčšie mesto Maďarska, je centrom župy Borsod-Abaúj-Zemplén. Mesto vzniklo už v stredoveku na križovatke významných obchodných ciest, stalo sa obchodným centrom a v roku 1365 mu Ľudovít Veľký udelil mestské práva. Významnú úlohu hrá aj v kultúrnej oblasti a v cestovnom ruchu. Počet obyvateľov: 161 000

Medzi turisticky najvýznamnejšie miesta patria:

  • jaskynné kúpele
  • Diósgyőrsky hrad
  • Palace Hotel
  • národné divadlo
  • zoo
  • národný park Bükk

Miškolc má veľa múzeí :

  • Múzeum Hermana Otta
  • Hutnícke múzeum
  • Múzeum dejín umenia a herectva

Miškolc je ekonomické, vzdelávacie a kultúrne centrum kraja a regiónu.

Deň mesta Miškolc : 11. máj

miskolc

Najzaujímavejšie miesta

Národné divadlo v Miškolci

Prvé divadlo v Maďarsku, ktoré sa stavalo od roku 1847 – 1857. Je postavené v klasickom a romantickom štýle. Divadlo a hlavná ulica dáva domov miškolskému medzinárodnému opernému festivalu.

színház

Avašská výhliadkáreň

Prvá veža sa postavila v roku 1906 na počesť Ferenca Rákoczi II. V roku 1907 ju zbúrali a v roku 1934 sa postavila znova nastálo. V roku 1943 jej veľkú časť zničil oheň a v dôsledku revolúcie v roku 1956 skoro úplne zanikla. Tá, ktorá tam dnes stojí, je navrhnutá Miklósom Hóferom a Györgyöm Vörösom.

kilátó

Diósgyörsky hrad

Hrad existoval už v 12. storočí. V roku 1316 ho spomínajú ako Nový hrad. Zlaté časy hrad zažil za vlády Ľudovíta I. Hrad bol v roku 1370 jednou zo zastávok na ceste vedúcej z Maďarska do Poľska. Rekonštrukcia hradu sa začala v roku 1953. Roku 1960 sa začal aj archeologický prieskum. V dnešnej zrekonštruovanej podobe ho môžeme vidieť od roku 2010. Rekonštrukcia sa dokončila v roku 2014.

vár

Lillafüredský vodopád

Je to najväčší vodopád v Maďarsku, ktorý vytvorili pri stavbe hotela, takže to nie je prírodný úkaz. Vodopád padá z 20m výšky. Z chodníka, ktorý je zväčša v polovici vodopádu, sa dá bezpečne dostať aj popri zábradlí pod tento vodopád.

vízesés

Jaskynné kúpele Miškolc- Tapolcza

Jaskynné kúpele sú tvorené jednou jaskyňou, ktorá leží na zdroji teplej minerálnej vody. Je to jedno z najnavštevovanejších miest mesta Miškolc. Voda, ktorá má 30°C a jaskynná klíma majú liečivý účinok hlavne na ochorenia svalstva.

barlang

Drevený kostol

Tento kostol je celý len z dreva a stojí na námestí Petöfiho. Terajšia stavba bola postavená v roku 1999 ako kópia predchádzajúcej, ktorú podpálili v roku 1997. Prvýkrát bol postavený v roku 1637 a odvtedy je toto už jeho 4. replika.

deszka tempéom

Námestie hrdinov

V srdci mesta Miškolc medzi ulicami Kazinciho a Déryné leží medzi barokovo-klasickými stavbami známe Námestie hrdinov. Námestie je spomienkou na revolúciu v 1956 a padlých hrdinov.

hősök

Lillafüredská národná lesná železnica

Začali ju stavať v roku 1920 a v tom istom roku ju aj dokončili. Od roku 1923 preváža aj ľudí malou lesnou železničkou. Od roku 1929 preváža turistov. Jej súčasná dĺžka je 23,9 km. V roku 1994 prestala na nej nákladná doprava. Odvtedy funguje len na prepravu osôb.

erdei vasut

Festivaly v meste Miškolc

„Kočoňa“ fašiangy

Každý rok sa v centre mesta uskutočňuje niekoľko festivalov. Niektoré z týchto programov sú bezplatné. V rámci festivalov je možné navštíviť koncerty, remeselné a gastronomické jarmoky, pohostinstvá atď. Je to najväčší gastronomický festival a jarmok. Tento festival sa uskutočňuje v období karnevalu v centre mesta Miškolc. Na veľtrhu je viac ako sto remeselníkov a gastronomických predavačov. „Kočoňa“ fašiangy nikdy nie sú bez kočone. Do programov patrí mnoho koncertov, ale aj programy pre deti alebo pre rodiny, ktoré sú prirodzene bezplatné. Všetci návštevníci sa určite cítia dobre.

kocsony fesztivál

Pivný festival

Pivný festival Tento festival sa po prvýkrát konal 6. 9. 2012. Možno tu ochutnať sa tu všelijaké výnimočné pivá, chutné jedlá, a vždy je tu dobrá nálada. O to sa stará najmä DJ, ale zvyknú byť pozvaní aj slávni ľudia. Najčastejšie trvá 4 dni.

sörfesztival

Factory festival

Aréna Factory každý rok organizuje túto extrémnu športovú udalosť a undergroundový festival. Cieľom je, aby mohli ukázať v novom prostredí túto oblasť tunajším ľuďom. Umiestnenie, organizátori a história festivalu pochádzajú z mesta Miškolc.

factory


Medzinárodný operný festival

Medzinárodný operný festival organizujú od roku 2001 každé leto so svetoznámymi opernými spevákmi a opernými kapelami. Tento medzinárodný operný festival ponúka nielen opery, ale aj symfonické a komorné koncerty a programy pre deti. Vystavujú sú aj rôzne umelecké diela.

opera


Stretnutie európskych divadelných univerzít (SZEM)

„SZEM” ( táto skratka znamená v preklade oko) sa organizuje každý rok. Je to medzinárodný festival, ktorý trvá 5 dní a sú na ňom uvedené rôzne univerzitné predstavenia, ktoré inscenujú študenti. Študenti prichádzajú z rôznych krajín z celého sveta. Cieľom je, aby ľudia spoznali.

szem